Z historie a současnosti SDH Záhoří
Již ve středověku panovníci vydávali různé směrnice a řády pro případ vzniku ohně. Marie Terezie vydala v roce 1755 „Řád hašení ohně“ ve kterém byl stanoven postup při vyhlášení požárního poplachu, pořádek při hašení ohně a likvidace požáru.
Zásadní význam pro rozvoj dobrovolných hasičských sborů mělo vydání „Řádu policie žárové“ v roce 1876.
V každé obci nad 100 čísel měla být zajištěna stříkačka s potřebnými doplňky. Po schválení spolkového a shromažďovacího 15.11.1867 začaly vznikat v českých zemích hasičské sbory. První v okolí byl založen v roce 1869 v Písku. Dobré poznatky z jeho práce měly vliv na vznik hasičských sborů v okolních obcích. Tak byl v roce 1888 založen dobrovolný hasičský sbor ve Vrcovicích, v roce 1907 ve Svatonicích a Kašině Hoře, 1912 v Jamném a 1925 ve Třešni. SDH se vyznačovaly sounáležitostí svých členů a vždy byly hybnou silou v pracovním i společenském životě obcí.
Po sloučení sborů Záhoří, Svatonice a Třešně vznikl Hasičský sbor Záhoří, který navázal na dobrou činnost svých předchůdců.
Dle zápisu v 1. oddílu obecní kroniky obce Záhoří Sbor dobrovolných hasičů Záhoří byl založen 10. února 1908 na schůzi svolané starostou obce Josefem Sopkem. Schůze se zúčastnilo veškeré obyvatelstvo Horního a Dolního Záhoří a byl zvolen výkonný výbor sboru v tomto složení:
Předseda – Jaroslav Man, rolník, Dolní Záhoří
Velitel – Josef Douša, rolník, Dolní Záhoří
Náměstek velitele – Josef Pechuška, kostelník, Dolní Záhoří
Jednatel – Jan Košťál, poštmistr, Horní Záhoří
Pokladník – Josef Křenek, rolník, Dolní Záhoří
Dále bylo zvoleno 6 členů výboru, trubači a posel Josef Brůžek. Výzbroj a hasící technika byla hrazena z obecní pokladny, uniformu si každý kupoval sám. Členský poplatek byl 1 K ročně.
V tomto roce vládl v českých zemích císař František Josef I. Uskutečnily se IV. letní olympijské hry v Londýně. Henry Ford začal vyrábět legendární Model T. Na Sibiř dopadl tzv. Tunguský meteorit a byl vynalezen celofán. Narodili se Ian Fleming – spisovatel, Mika Waltari – spisovatel, Simon Wiesenthal – lovec nacistů.
Téhož roku zakoupila obec ruční stříkačku, která byla vysvěcena a její kmotrou se stala Marie Košťálová. Činnost sboru spočívala v té době ve výcviku členů, provádění požárních hlídek, účasti a pořádání hasičských sjezdů.
Pro zajímavost (zjištěno z obecní kroniky). Podle údajů ze stati prof. Dr. Augusta Sedláčka „Z osady Záhorské“ v roce 1839 koupil záhořský konšel T. Vituj od písecké obce konopěnou hadici k hašení ohně a čtyři hrotky (nádoby pro nošení vody) pro záhořskou obec. Za onu zaplatil 5 zlatých a 15 krejcarů a za nádoby 30 krejcarů. Když byla hadice, musela být i stříkačka. Když byla stříkačka museli být i hasiči .....
Dne 2. listopadu 1920 byl sbor vyslán k velkému požáru do Svatonic, kde od vlaku vzplanulo stavení čp.1 a čp. 7 . Díky hasičům a jejich rychlému zásahu se podařilo uchránit okolní stavení. Byl to největší požár za 12letou činnost sboru.
V roce 1921 se změnil výkonný výbor:
Starosta - František Mára, kolář, Dolní Záhoří
Velitel – František Sup, rolník, Dolní Záhoří
Náměstek velitele – Josef Souhrada, rolník, Dolní Záhoří
Pokladník – Jaroslav Houdek, rolník, Dolní Záhoří
9.7.1922 se Dolním Záhoří konal okrskový sjezd za účasti sborů Kašina Hora, Karlov, Dolní Novosedly, Oslov, Svatonice, Krašovice, Smrkovice, Písek, Vráž, Semice, Chřešťovice, Jamný, Vlastec, Vrcovice. Celková účast 138 hasičů. Bylo předvedeno cvičení se sekerami a požární útok.
V roce 1923 byla hasičská stříkačka zmotorizovaná, ale při požáru u pana Mareše v Třešni v roce 1924 došlo k její poruše. Opravu provedl p. Vlk za finanční odměnu se zárukou dva roky.
O dva roky později 1926, za starostování J … Křenka…., bylo rozhodnuto o zakoupení nové motorové stříkačky za 38.000,- Kčs, která sloužila SDH do roku 1931, kdy byla vyměněna za modernější dvoukolovou stříkačku s motorem o výkonu 32 HP. Hasiči pořádali také taneční zábavy v pohostinství p. Slabého v Horním Záhoří. Dále členové pomáhali při údržbě veřejných prostranství a konali požární hlídky.
Dne 29.5.1938 byl odhalen památník T.G. Masaryka v Horním Záhoří, kde bylo přítomno 100 hasičů z celého kraje.
V letech 1941- 1945 byl starostou sboru Jaroslav Man z Dolního Záhoří, velitelem Otakar Ledinský z Dolního Záhoří. Důležitou akcí tohoto období byla oslava 25. výročí založení sboru v Dolním Záhoří, kde se konalo defilé hasičských sborů a místní ochotníci sehráli představení „Na pomoc“ a večer byla taneční zábava v Horním Záhoří.
Vedení sboru se za dobu měnilo, starostou se stal Vladimír Štěpán z Dolního Záhoří, velitelem Jaroslav Lívanec z Dolního Záhoří, pokladním František Svatonský z Dolního Záhoří, jednatelem František Opava z Horního Záhoří.
Od roku 1976 byl starostou Josef Lopata Dolní Záhoří, velitelem Jan Sochor, Třešně (od roku 1978 velitelem Karel Dušek, Horní Záhoří), pokladním František Svatonský, Dolní Záhoří, jednatelem František Kápl, Třešně. Od té doby se datuje zvýšená činnost sboru a aktivní účast na všech obecních akcí. Dochází k obnově zásahové jednotky a velká péče je v této době věnována zásahové technice, za což mají největší zásluhu Jaroslav Lívanec st., Jaroslav Mareš a Rudolf Malát.
Nově zvolený výkonný výbor v roce 1981 připravil hasičský sbor na výkon zásahového družstva ve III. třídě JPO. V tomto roce proběhla i první zkouška JPO kdy ze sila v Záhoří unikla asi 1 tuna lehkého topného oleje do rybníku ve Svatonicích. Při této události SDH Záhoří spolupracovalo s Píseckými hasiči, kteří část oleje odsáli a zbytek oleje zapálili. Výbuch a následný požár připomínal katastrofický film, jak někteří členové líčili. Plameny šlehali do 15 metrové výše a černý hustý mrak byl unášen směrem na Dolní Záhoří a Jamný. Též v roce 1981 po dohodě JZD a MNV Záhoří byla vybudována hasičská zbrojnice v areálu družstva v Dolním Záhoří. Tato akce byla provedena svépomocí členů hasičského sboru.
V roce 1986 je SDH Záhoří vybaveno požárním vozidlem CAS 25 Š 706 RTHP r.v.,1975. Toto vozidlo bylo převedeno od zásahové jednotky z Milevska a u naší jednotky slouží dodnes.
Rok 1987 byl pro SDH Záhoří rokem usilovné práce na přípravě oslav výročí založení sboru a příprav okrskového sjezdu. Oslava založení proběhla na hřišti TJ Sokol Záhoří v Horním Záhoří. Zde se představilo zásahové družstvo s hasící technikou a atrakcemi pro mládež. Po skončení oslavy na hřišti proběhla zábava v místním pohostinství U Cvrků.
V roce 1988 byl zvolen starostou SDH Jaroslav Mareš z Horního Záhoří, velitel Karel Dušek, Horní Záhoří, pokladní Josef Svatonský, Svatonice, jednatel Jaroslav Lívanec, Horní Záhoří. Od roku 1990 byl velitelem Rudolf Malát z Horního Záhoří, který před tím vedl mládež, za což byl oceněn OSH Písek.
V roce 1998 bylo rozhodnuto o přesunutí hasičské zbrojnice z areálu JZD do uvolněné uhelny v Horním Záhoří. Nová zbrojnice byla vybudována po roce usilovné práce a byla temperována z plynové kotelny ZŠ. Celá akce proběhla rovněž svépomocí členů SDH Záhoří. V průběhu let je JSDH vybavena stříkačkami PPS12, PS16, plovoucím čerpadlem HONDA, motorovou pilou HUSQVARNA, elektrickou centrálou na 380V, dýchacími přístroji a spoustou další potřebné techniky.
V období 1987 až 1997 se prováděly lehké opravy na zásahovém vozidle CAS 25 ŠKODA 706 RTHP. Účastnili jsme se okrskových soutěží v požárním sportu. Okrsek Záhoří tvoří SDH Záhoří, SDH Novosedly, SDH Vrcovice, SDH Vlastec, SDH Oslov, SDH Zvíkovské podhradí a SDH Tukleky.
V roce 2005 byl zvolen velitelem zásahové jednotky David Malát. V tomto roce jsme pořádali v restauraci U Sněhurky hasičský ples, který byl do této doby posledním. Pak již nebyly v obci dostatečné prostory pro pořádání takové akce. Vedení SDH je v tomto období ve složení:
Starosta – Jaroslav Mareš – Horní Záhoří
Místostarosta – Rudolf Malát, Horní Záhoří
Velitel – Ing. David Malát, Horní Záhoří
Jednatel – Jiří Souček, Horní Záhoří
Pokladník – Josef Svatonský, Svatonice
Revizní komise – František Valvoda, František Řežábek, Horní Záhoří a Josef Vlk, Svatonice
V roce 2007 bylo prvořadám úkolem zajištění opravy a modernizace zásahového vozidla, které sloužilo více jak 33 let. Oprava a modernizace si vyžádala 330 tisíc z dotace Jihočeského kraje a více jak 250 tisíc z obecní poklady Záhoří a sponzory z obce i mimo obec. V tomto případě pomohlo velkou měrou Agro družstvo Záhoří. Zásahové vozidlo bylo dokončeno začátkem roku 2008 a k výročí 100 let založení SDH Záhoří bylo spolu s obecním praporem a obecním znakem dne 7. června 2008 slavnostně vysvěceno na návsi v Horním Záhoří.
V roce 2009 bylo založeno družstvo žen, které se zúčastňuje okrskových soutěží a Vltavského poháru.
V roce 2011 byla za pomoci všech členů SDH, podpory obyvatel a vedení obce Záhoří vystavěna klubovna se zázemím vedle hasičské zbrojnice.
V roce 2014 bylo založeno družstvo dětí, které má v současné době 16 členů.
V roce 2015 jsme dostali od HZS Písek cisternové vozidlo TATRA 815 CAS 32, na kterém byla provedena kompletní přestavba. Přestavba by nebyla možná za finanční podpory z dotačních programů Jihočeského kraje, všestranné pomoci a azylu Agro družstva Záhoří, pomoci obce Záhoří a několika stovek brigádních hodin členů našeho SDH. Touto přestavbou vznikla na vozidle nádrž na vodu cca 9 m3, což toto vozidlo řadí mezi největší na okrese Písek.
V roce 2015 bylo na valné hromadě zvoleno současné vedení SDH v tomto složení:
Starosta- Jan Volf, Horní Záhoří
Zástupce starosty - Rudolf Malát, Horní Záhoří
Velitel zásahové jednotky- Ing. David Malát, Horní Záhoří
Zástupce velitele - Milan Kunt, Pazderny
Pokladní - Renata Matějková, Písek
Jednatel - Jiří Opava st., Horní Záhoří
Strojník - Luboš Smetana, Horní Záhoří
Zástupkyně žen- Ing. Soňa Malátová, Horní Záhoří (od roku 2018 Kateřina Kuntová, Pazderny) Člen výkonného výboru -Jaroslav Mareš st., Horní Záhoří
Po 11 letech byla v únoru roku 2016 obnovena tradice hasičských plesů v novém sále Agro družstva v Dolním Záhoří. V tomto roce byla zcela zrekonstruována a rozšířena hasičská zbrojnice v Horním Záhoří. Dne 29. listopadu 2016 došlo k jejímu slavnostnímu otevření a zároveň k požehnání budovy, hasičské techniky a obrazu sv. Floriána - patrona hasičů. Tato budova se tak stala nejen plně funkční budovou pro SDH a výjezdovou jednotku, ale je i ozdobou naší obce. Samozřejmě vše za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR, Jihočeského kraje a obce Záhoří.
V roce 2018 jsme nechali vyrobit ručně vyšívaný prapor s vyobrazením sv. Floriána, kostela sv. Michaela v Horním Záhoří a novým znakem našeho SDH. Tento prapor byl financován nejen z veřejné sbírky, ve které přispívali nejen občané Záhoří, členové SDH Záhoří, ale také finančními dary přispěly firmy Agro družstvo Záhoří, INTREO interiery a FAST Milevsko.
Celý rok 2018 byl ve znamení rekonstrukce vozidla TATRA 815, rekonstrukce ruční stříkačky a přípravy oslav 110. výročí založení sboru.
K pravidelné činnosti SDH patří každoroční sběr starého železa ve všech částí obce, pořádání nohejbalového turnaje, dětských dnů s ukázkou požární techniky a spolupořádání Vltavského poháru.
V loňském roce 2017 jsme jako JSDH Obce Záhoří s naší požární technikou zasahovali 17 krát (2x požár, 3x mytí komunikace, 1x únik látek na komunikaci, 3x požární asistence, 2x odstraňování větví a stromů, 5x likvidace nebezpečného hmyzu, 1x čerpání vody). Pro zajímavost v roce 2016 jsme zasahovali 17 krát, v roce 2015 - 18 krát, v roce 2014 - 18 krát, v roce 2012 - 15 krát, v roce 2011 - 9 krát.
|
|
|
|
V současné době má SDH Záhoří 64 aktivních členů (32 mužů, 16 žen, 16 dětí) a dále 13 čestných členů.